Sıradaki içerik:

Blockchain tabanlı bulut girişimi: TransferChain

e
sv

Apple, Tek bir iPhone 12 Pro'yu Ne Kadara Mal Ediyor?

26 Kasım 2020 00:16
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple'ın bu yıl çıkardığı yeni akıllı telefon serisi iPhone 12, bilhassa ülkemizdeki yüksek fiyatıyla fazla konuşulmuştu. Akıllara ise Apple'ın iPhone 12 serisini ne kadara mal ettiği gelmeye başladı. İşte Fomalhaut Techno Solutions uzmanları, bu merakımızı giderecek bir söküm yaptılar. Apple'ın iPhone 12 Pro cihazını sökerek ne kadara mal olduğunu ortaya koyan ekip, akıllardaki pek fazla soruyu da gidermiş oldu. 

Formalhaut Techno Solutions'ın yayınladığı rapora göre iPhone 12 Pro'nun bileşenleri telefonun yekün değerinin yüzde 27'sine mal oluyor. Bu, geçen yılki iPhone'lara göre yüzde 9,1'lik bir artış anlamına geliyor. Parça fiyatındaki bu keskin artışın en aka sorumlusunun ise 5G yongası olduğunu söyleyebiliriz. Rapora göre biricik bir iPhone 12 Pro'nun bileşenleri 406 dolara (3200 TL) mal oluyor. Ayrıca iPhone 12 Pro'nun ABD'den ziyade Güney Kore'den gelen daha fazla bileşeni bulunuyor. Bunun en aka nedeni ise Apple'ın iPhone 12 serisinde kullanılan ekranları Güney Koreli şirketler Samsung ve LG'den tedarik etmesi olarak gösterilebilir. 

iphone 12 pro

iPhone bileşenlerinin değeri ne kadar?

Rapora göre iPhone 12 Pro'daki en pahalı bileşen Qualcomm x55 5G modem. Telefon başına 90 dolara mal olan bu modemi Samsung veya LG'den satın alınan OLED ekranlar takip ediyor. Bu ekranların Apple'a maliyeti ise iPhone başına 70 doları buluyor. Bu iki ürün dışında en pahalı parça ise Apple'ın kendi yonga seti A14 Bionic oluyor. A14 Bionic'in maliyeti 40 dolarken RAM'in maliyeti ise ünite başına 12,80 dolar oluyor. Sony'nin kamera sensörü ise 7,4 dolar ve 7,9 dolar olacak şekilde nispeten ucuz olarak karşımıza çıkıyor. Telefonun depolama alanı için maliyeti ise iPhone'lara ünite başına 19,20 dolar ekliyor. 

iphone 12 pro

Elbette Apple'ın iPhone'lar için aka siparişler verdiği düşünülürse bu maliyetin bir miktar daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu fiyatlara reklam, paketleme, ulaşım gibi ilave maliyetler de gelebilir. Yine de Apple'ın biricik bir iPhone'dan son radde iyi bir kar elde ettiğini söyleyebiliriz.

Kaynak : https://www.iphonehacks.com/2020/11/iphone-12-pro-reveals-cost-price-apple.html

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli