Sıradaki içerik:

Epic Games Muhteşem Cuma Başladı: İndirime Giren 10 Oyun

e
sv

Araştırmaya Göre Sıcak Çikolata İçmek Beyne Yararlı

26 Kasım 2020 23:31
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni bir araştırmaya göre beynimizin sağlıklı ve hafızamızın güçlü olması için oldukça lezzetli bir yol var: Sıcak çikolata tüketmek. Bunun nedeni ise bitkilerde, bilhassa de kakaoda bulunan bazı maddelerin beyin sağlığı ve iyi bir hafızayla ilişkili olması.

Kakaoda bulunan bir çeşit gıda olan flavonoidler, kandaki oksijen seviyesinin yükselmesini sağlayabiliyor. Böylelikle beynin daha sağlıklı olmasını olası hale getiriyorlar. Hatta bu besinler sayesinde sıcak çikolata, bilişsel süreçlere de destek oluyor.

Sıcak çikolata beyne faydalı

sıcak çikolata

Birmingham Üniversitesi ve Illionis Üniversitesi'nden araştırmacılar, 18 yetişkin erkeğe gittikçe zorlaşan bilişsel testler yaptı. Bu testlerde gönüllülerin yarısına içinde flavonoidler bulunan kakao içeceği verilirken kalan 9'u ise plasebo aldı.

Araştırma sonucunda gerçek kakao içeceği tüketenlerin testteki başarı oranı, öbür gruba oranla %11 daha yüksek oldu. Gerçek içeceği tüketenler, sorulara fazla daha hızlı bir şekilde yanıt verebilmeyi başardı.

Yapılan incelemelerde vücudunda daha fazla flavonoid bulunan gönüllülerin beynindeki kanın oksijen seviyesinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu da akıllara flavonoidler başarılı olma nedeninin daha yüksek oksijen seviyesi olduğunu, böylece bilişsel kapasiteyi geliştirdikleri fikrini getiriyor.

Çay da aynı etkiye sahip

sıcak çikolata

Öte yandan sıcak çikolata sevmeyenler için de bir alternatif bulunuyor. Ülkemizin gayrıresmi olarak milli içeceği diyebileceğimiz çay da flavonoidler anlamında zengin bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kırmızı şarap, incir ve elma da bu bileşen açısından zengin.

Daha önceki çalışmalarda da ilim insanları bu bileşeni içeren besinlerin beyin faaliyetlerine olumlu yönde etki ettiğini ortaya koymuştu. Yani tecrübe her ne kadar sıcak çikolata özelinde yapılmış olsa da öbür bir flavonoid kaynağından da beslenmek isteyenlerin önünde hiçbir mani bulunmuyor. Bu madde pek fazla sebze ve meyvede farklı düzeylerde de olsa bulunuyor.

Kaynak : https://www.insider.com/tea-hot-cocoa-good-for-your-brain-according-to-science-2020-11

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli