Sıradaki içerik:

Hideo Kojima, Silent Hills'i Tekrar Canlandıracak

e
sv

Darth Vader'ı Canlandıran David Prowse Hayatını Kaybetti

29 Kasım 2020 11:46
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sinema dünyasının en ikonikleşmiş karakterlerinden bir tanesi olan Dart Vader'a ömür veren ünlü aktör David “Dave” Prowse, 85 yaşında hayatını kaybetti. Seslendirmesini James Earl Jones'un yaptığı Dart Vader'a vücuduyla Dave Prowse ömür vermişti.

Tıpkı Arnold Schwarzenegger gibi vücut geliştirme sporuyla uğraşan Prowse, yaklaşık 50 yıllık oyunculuk hayatında birçok farklı rolü canlandırmış olsa da aralarından en ikonik olanı ve kendisini hafızalara kazıtanı Darth Vader olmuştu.

Darth Vader'ı canlandıran David Prowse, hayatını kaybetti

star wars darth vader, darth vader kostüm

Dave Prowse'nin menajeri Thomas Bowington, yaptığı açıklamada “Güç her zaman onunla olsun. Canavarları canlandırmakla ünlü olsa da benim için ve Dave'ı tanıyan, onunla çalışan herkes için kahramandı” dedi. Bowington, Prowse'nin hayatını kaybetmesini hem kendileri hem de dünya genelindeki hayranları için oldukça üzücü bir haber olduğunu söyledi.

Prowse, 2013 yılında BBC'ye verdiği bir röportajda kendisine dünya genelinde şöhret kazandıran Darth Vader rolünü nasıl aldığını anlatmıştı. Kendisine, serinin ikonik karakterlerinden Chewbacca'nın ve fena karakterin sunulduğunu ve kendisinin 'karanlık tarafı' seçtiğini söyledi. Bunun sebebi olarak ise hikâyelerdeki aka fena karakterlerin her zaman hatırlanacak olmasını göstermişti.

david prowse darth vader

Rol seçim süreciyle ilgili olarak menajerinin kendisini aradığını, George Lucas adında birisinin kendisiyle görüşmek istediği söyleyen Prowse, Lucas'ın kendisine konsept çizimler gösterdiğini ve filmdeki iki rolden bir tanesini kendisine teklif ettiğini söyledi. Bu iki rolden bir tanesi Chewbacca'ydı. Ancak Prowse, bu rolü kabul etmedi.

Prowse, Darth Vader seçimini ise şöyle anlattı: “Diğer Darth Vader'dı. Filmin aka fena karakteriydi. Daha fazla şey söylemene gerek yok George, fena adam kısmını alacağım dedim.” Prowse, George Lucas'ın kendisine sebep bu tercihi yaptığını sorduğunda ise fena karakterler daima hatırlandığı için fena adamı seçtiğini söyledi.

Kaynak : https://comicbook.com/movies/news/star-wars-darth-vader-actor-dave-prowse-dead-85/

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli