Sıradaki içerik:

Köpeklerle İnsanların Uyku Alışkanları Benzerlik Gösteriyor

e
sv

Gökyüzü Manipülasyonu Yapabilen Yapay Zekâ Geliştirildi

29 Kasım 2020 15:03
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yapay zekâ ve yapay zekâya bağlı uygulamalar, her geçen gün daha da gelişiyor ve daha da etkileyici hale geliyor. Örneğin her zaman iyi amaçlarla kullanılmasa da 'Deepfake' ile oldukça etkileyici ve başarılı işler yapılabiliyor.

Yine bir yapay zekâ uygulamasıyla karşı karşıyayız ancak bu seferki yüzleri manipüle etmekten fazla daha farklı. Bu kez videolardaki gökyüzü, yapay zekâ kullanılarak manipüle ediliyor. Yapay zekâ, videolarda yer meydan gökyüzüne fer koşullarını ayarlayarak uzay gemisi, uçan kale ve devasa gezegenler ekleyebiliyor.

Yapay zekâ ile videolarda gökyüzü manipülasyonu

Michigan Üniversitesi'nde yapay zekâ araştırmaları yapan Zhengxia Zou'nun geliştirdiği yapay zekâ aracı, “dinamik gökyüzü değişimi” sunuyor. Zou, geliştirdiği programın gökyüzü değişimlerini ve uyumlu hale getirilmelerini oldukça gerçekçi bir şekilde yapabildiğini dile getiriyor.

Zou'nun geliştirdiği program, aka veri setlerinden ilgili örüntüleri toplayan bir algoritma olan sinir ağlarını kullanıyor. Yani daha kolay bir şekilde anlatmak gerekirse; gökyüzü değiştirme programı, videolarda gökyüzünün nasıl olduğunu öğreniyor, tespit ve takip edebiliyor. Daha sonra topladığı bu örüntüleri gökyüzünü değiştirmede kullanabiliyor.

Program, sadece gökyüzüne uçan nesneler ya da gezegenler eklemekle de kalmıyor. Yukarıdaki videonun sonlarında görebileceğiniz gibi şimşeklerin çaktığı dinamik gökyüzü konusunda da oldukça etkileyici bir amel çıkarmayı başarıyor. Nerdist'te yer meydan habere göre Zou'nun programındaki en kritik detay ise tamamen görüntü temelli olması. Yani programın düzenleme yapmak için ihtiyaç duyduğu biricik şey kaynak video.

Zou'nun geliştirdiği yapay zekâ programından birçok farklı alanda faydalanılabilir. Bu konuda akla ilk olarak bir cin sosyal medya uygulaması gelse de Zou, sürücüsüz otomobilleri eğitmekte de kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak : https://nerdist.com/article/new-ai-add-alien-spaceships-planets-to-videos/

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli