Sıradaki içerik:

Sıfırdan Python, Java ve C# Eğitimi İçeren 100 Saatlik Kurs

e
sv

Güneş'in Nükleer Füzyonu, İlk Kez Doğrudan Analiz Edildi

26 Kasım 2020 14:03
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın en popüler ilim dergilerinden Nature, tarihte bir ilkin gerçekleştiğini duyurdu. Yapılan açıklamalara göre ilim insanları, Güneş'in çekirdeğinde meydana gelen bir nükleer füzyon reaksiyonunu ilk kere doğrudan analiz edebildiler. Yaşanan gelişmeyle beraber 1930'lu yıllarda ilk kere hipotez olarak ortaya atılan önerme, doğrudan ispatlanmış oldu.

Konuyla ilgili açıklamalar, Massachusetts Üniversitesi'nden geldi. Bugüne dek yapılan çalışmaların uyuşmayan veriler içerdiğini söyleyen uzmanlar, son çalışmanınsa nötrinolar üzerinden, yani nükleer füzyonun kaynağından yapıldığını açıkladılar. Nötrinoların ne olduğunu açıklamak gerekirse; fer hızına yakın seyreden nötrinoları, maddelerin içinden neredeyse hiçbir etkileşime girmeden geçebilen atom altı parçacıklar olarak tanımlayabiliriz. Etkileşime girmemeleri de bu atom altı parçacıkların tespit edilmelerini zorlaştırır. Ancak ilim insanları son çalışmalarında bu zorluğun üstesinden gelerek, Güneş'in çekirdeğinden fırlayıp, genelde de dünyanın içinden geçip giden bu atom altı parçacıkları yakalamayı başardılar.

Analiz, 100'den fazla ilim insanının katılımıyla gerçekleştirildi

Güneş

100'den fazla ilim insanın, Güneş'in çekirdeğinde meydana gelen nükleer füzyonu analiz edebilmek için, İtalya sınırlarında bulunan Borexino dedektöründe bir araya geldiler. Oldukça detaylı bir çalışma yürüten uzmanlar, en nihayetinde de Güneş'in çekirdeğinden fırlayarak gelen nötrinoları yakalamayı başardılar.

Yapılan çalışma, uzay araştırmaları açısından kritik bir ehemmiyet arz ettiği kadar Borexino dedektörü için de fazla önemli. Çünkü ilim insanları, 2007 yılında hizmet vermeye başlayan Borexino'dan, bugüne dek istedikleri sonuçlara ulaşamamışlardı. Öyle ki milyonlarca, belki de milyarlarca dolara mal olan dedektörün önümüzdeki ay hizmet dışı bırakılması planlanıyordu. Ancak yapılan keşif, Borexino'nun da ömrünü uzatmış oldu.

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/scientists-decipher-suns-nuclear-fusion

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli