Sıradaki içerik:

Apple'ın WWDC'de tanıttığı iPadOS yenilikleri

e
sv

iOS 15 ile karşımıza çıkan yenilikler

07 Haziran 2021 22:01
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) bu yıl 7 Haziran ve 11 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleşeceğini ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi yalnızca online bir faaliyet olacağını geçtiğimiz Mart ayında sizlere aktarmıştık. Etkinlikle beraber karşımıza çıkması beklenen iOS 15, yeni özellikleri ile beraber tanıtıldı.

Tasarım anlamında pek değişmeyen iOS 15, özellikle FaceTime için önemli yenilikler sunuyor. Pandemi ile beraber hayatımın önemli parçalarından biri haline gelen görüntülü görüşmeler, FaceTime ile beraber yeni özellikler kazandı. Apple tarafından aktarılan bilgilere göre FaceTime, Spatial Audio özelliği sayesinde görüşmelerin daha tabii olmasını sağlayacak. Bu özellik ile beraber görüntülü görüşme yaptığınız kişinin yanınızdaymış gibi bir deneyim sunması bekleniyor.

FaceTime’a entegre edilen ses izolasyonu özelliği ile beraber arka plan seslerini artık daha az duyulacak. FaceTime için gelen bir öbür özellik ise portre modu oldu. Bu özellik sayesinde arka plan bulanıklaşacak ve kamera kullanıcısına odaklanacak.

FaceTime’ın link özelliği ile konuşmaları paylaşmak da artık mümkün. Android cihazların da bu link üzerinden FaceTime görüşmelerine katılabileceklerini de ekleyelim. FaceTime’ın yeni özellikleri arasında beraber dinle ve beraber izle özellikleri de yer alıyor. Bu özellikler sayesinde ile arkadaşlarınızla bir şeyler izleyebilecek, aynı anda müzik bile dinleyebileceksiniz.

iOS 15 ile beraber bildirim kısmında da çeşitli yenilikler gerçekleşti. Gelen Bildirim Özeti özelliği ile beraber bildirim ekranında yer saha tek bir bildirim üzerinden tüm bildirimleriniz ile ilgili bir özet görebileceksiniz. iOS 15 ile sunulan Focus özelliği ile beraber odaklanmak istediğiniz bir alanı seçip cihazınızın ayarlarını buna göre ayarlayabileceksiniz. Bu özelliğin öbür Apple cihazları ile uyumlu bir şekilde çalışacağını da belirtelim.

Bu özellik sayesinde rahatsız etme modu, kişisel mod, çalışma veya uyku modu arasında geçişler kolay bir şekilde yapılabilecek. Bir öbür yeni özellik ise Live Text özelliği oldu. Bu özellik ile beraber iOS 15 kullanıcıları fotoğraflar üzerindeki yazılar kopyalanabilecek ve bu yazıları seçerek işlem yapabilecek. Live Text şu an için 7 dili destekliyor.

iOS 15 ile beraber Spotlight için fotoğraf arama özelliği geldi. Fotoğraflar içinde bulunan Anılar özelliği Apple Music ile beraber çalışacak. Bu özellik ile beraber Anılarınıza müzik ekleyebileceksiniz. Şarkıları isterseniz arayarak, isterseniz ise listelerden ekleyebileceksiniz.

Apple Cüzdan kazandığı özellikler ile beraber anahtarların yerini alacak. Apple, anahtarların cüzdana entegrasyonu konusunda birçok meslek birliği de yaptı. Cüzdan için gelen bir öbür önemli özellik ise kimlik bilgileri. Gelen özellik ile beraber kimlik bilgileri Cüzdan içinde yer alabilecek.

iOS 15 ile Apple’ın Hava Durumu uygulaması da yeni özellikler kazandı. Bu özellikler arasında yüksek çözünürlüklü haritalar bulunuyor. Apple Haritalar ise Google Earth benzeri bir özellik ile karşımıza çıktı. iOS 15 ile beraber Apple Haritalar’da şehirler hakkında detaylı bilgiler ve sürücüler için yol durumu ile ilgili detaylar paylaşılacak.

Haritalar navigasyon konusunda artırılmış gerçeklik destekli detaylı bilgilere de sahip olacak. Bu özelliğin daha önce Google Haritalar ile karşımıza çıktığını da hatırlatalım. iOS 15 ile beraber AirPods ve AirPods Pro modelleri Bul ile beraber çalışabilecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli