Sıradaki içerik:

Apple, Live Text ile fotoğrafları etkileşimli hale getiriyor

e
sv

macOS'un yeni versiyonu macOS 12 Monterey tanıtıldı

08 Haziran 2021 01:01
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) bu yıl 7 Haziran ve 11 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleşeceğini ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi yalnızca online bir faaliyet olacağını geçtiğimiz Mart ayında sizlere aktarmıştık. Etkinlik ile beraber karşımıza çıkan yeniliklerden biri de macOS oldu. 

MacOS’in yeni versiyonu macOS 12 Monterey oldu. Apple tarafından aktarılan bilgilere göre iOS 15 ile karşımıza çıkan pek fazla özellik macOS 12 Monterey için de sunuldu. Geçtiğimiz yıl karşımıza çıkan macOS Big Sur ile kıyaslandığında macOS 12 Monterey’in daha ufak bir güncelleme olduğunu da paylaşalım.

macOS 12 Monterey ile beraber karşımıza çıkan Universal Control özelliği, MacBook modelleri ile iPad ve iMac’ler arasında bir köprü görevi görecek. Bu özellik sayesinde her üç cihazı da aynı anda kullanabileceksiniz. Universal Control ile beraber MacBook’unuzun yanında yer saha bir iPad otomatik olarak MacBook’unuzu tanıyabilecek.

MacBook’un touchpad’i otomatik olarak iPad üzerinde görünecek ve tableti touchpad üzerinden kontrol edebileceksiniz. macOS içinde yer saha Safari de yeni özellikler kazandı. Gelen yenilikler sayesinde artık Safari’de yer saha sekmeleri gruplara ayırmak olası olacak. Safari için eklenti özelliğinin geldiğini de ekleyelim.

macOS içinde yer saha Object Capture özelliğin ile beraber ise nesnelerin görselleri 3D modellenmiş gibi görünebilecek. macOS 12 Monterey ile beraber Shortcuts özelliği de MacBook modelleri için sunulmuş oldu. macOS 12 Monterey’in öbür özellikleri arasında ise Spatial audio desteği, AirPlay to Mac, oyunlar için launchpad, TestFlight’ın macOS için sunulması ve memoji ile giriş gibi yenilikler yer alıyor. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli