Sıradaki içerik:

Türkiye’nin En Çok Beğenilen Dizileri Hangileri?

e
sv

Sosyal Medyadaki Ünlü Fenomenlere Çekiliş Soruşturması

12 Ocak 2021 16:38
avatar

gorkemdeniz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Fenomenlere çekiliş soruşturması

Fenomenlere çekiliş soruşturması haberi geniş yankı buldu. Jahrein, Enes Batur, Reynmen ve Pqueen gibi fenomenlerin yer aldığı 10 farklı isme izinsiz çekişil nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.

Instagram ve Twitch gibi farklı platformda yer alan ünlü içerik üreticiler, bir süredir çekilişler düzenleyerek takipçilerine çeşitli hediyeler dağıtıyordu. Sosyal medya üzerinde de büyük ilgi gören bu çekilişlerin, resmi izinler alınmaksızın yapıldığı anlaşıldı. Araba ve ev gibi birçok büyük ödülün de dağıtıldığı bu çekilişler sonucunda, farklı kaynaklardan yansıyan bilgilere göre 10 farklı sosyal medya ünlüsüne soruşturma açıldı.

Çekilişler için Milli Piyango’dan izin alınmadığı belirtiliyor.

10 Farklı İsme “Korsan Çekiliş” Soruşturması

Fenomenlere yönelik başlatılan soruşturmanın nedeni, çekilişlerin yasal bir zemine dayanarak gerçekleştirilmemiş olması. Türkiye yasaları gereği, belirli miktarın üzerindeki çekilişlerde resmi makamlara başvurarak çekiliş düzenlemeye ilişkin izinlerin alınması gerekli. Bu gerekli izinlerin alınmadan gerçekleştirildiği çekilişler, şans oyunları yönetmeliğine aykırı nitelikte oluyor. Bu tür suçlara verilen cezalar ise oldukça caydırıcı.

Unlost, Enes Batur, Kemal Can Parlak Gibi İsimlere Soruşturma

Unlost, Enes Batur, Kemal Can Parlak Gibi Fenomenlere Çekiliş Soruşturması

İnternet üzerinde çeşitli kaynaklara yansıyan haberlere göre soruşturma kapsamında adı geçen birçok ünlü isim yer alıyor. Soruşturma kapsamında Pelin Baynazoğlu (Pqueen), Ahmet Sonuç (Jahrein), Tamer Yeşildağ, Enes Batur, Cantuğ Özsoy (Unlost) gibi birçok ismin adı geçiyor.

İlgili yönetmelik içerisinde gerekli izinlere başvurmadan yapılan çekilişlerin yasak olduğu ve belirli ölçülerde yaptırım uygulanacağı görülüyor. Kanunlara uygun olmayarak düzenlenen çekilişlerde 10 milyon TL üst sınıra kadar idari para cezası ve iki yıl üst sınır olmak üzere hapis cezası uygulanabileceği belirtiliyor. İlgili kanunda yer alan hapis cezasının uygulanmayacağı ve sadece para cezası uygulanması bekleniyor.

Fenomenlere çekiliş soruşturmasına ilişkin haberlerin yayılmasıyla birlikte bu haber, sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girmeyi başardı. Henüz haberlerde ismi geçen yayıncılar tarafından bir açıklama yapılmamış olsa da ilerleyen tarihlerde ünlü isimler tarafından konuya ilişkin ve gelişmeleri aktaran açıklamaların yapılması bekleniyor. İlerleyen günlerde neler olacağı sosyal medyanın merak konularından bir tanesi olmayı başardı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli