Sıradaki içerik:

iPhone 12 Pro'ya Kavuşanlar, İlk Deneyimlerini Açıkladılar

e
sv

Video Oyun Sektörünü Karıştıran Açıklama

23 Ekim 2020 10:01
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dün akşam, video oyun sektörünü derinden etkileyecek bir açıklama yapıldı. Bu açıklama, Typhoon Studios isimli bir geliştirici şirketin yöneticilerinden olan Alex Hutchinson'dan geldi. Hutchinson, yayıncıların müzik paylaşmaktan endişelendikleri kadar oyun yayınlamaktan da endişelenmeleri gerektiğini söylüyordu. Bunun nedenine de değinen Hutchinson'a göre yayıncılar ve bu yayıncıları izleyen oyuncular, bir oyun yayını yaparken geliştirici ve yayıncı şirkete ödeme yapmalıydı.

Typhoon Studios, geçtiğimiz yıl içinde Google tarafından satın alındı. Google, bu şirketin Google Stadia için oyun geliştirmesini istedi. İşte adı pek duyulmamış olsa da video oyun sektörünün geleceğinin içinde olan bir ismin böyle kafa karıştırıcı bir açıklama yapması, sektörü hareketlendirdi. Bu açıklamalardan sonra yine video oyun sektörünün içinde olan pek çok kişi, konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Typhoon

Twitch üzerinden yayın yapan kişiler, yayınlarında lisanslı müzik kullanmıyorlar. Bunun nedeni ise müzik sahiplerinin sahip olduğu telif hakkı. Hutchinson'ın yaptığı açıklamalarsa sanki yayıncı şirketlerin de böyle bir karar alıp, oyuncu ve bu oyuncuların hayranlarından para toplanacakmış gibi bir düşünceye yol açtı. Ancak kısa bir süre içerisinde, böylesi bir düşüncenin asılsız olduğu gözler önüne serildi.

İLGİLİ HABER

Google, Stadia'nın “Oyunların Netflix'i” Tanıtımını Yıkmak İçin Yeni Bir Video Yayınladı

9to5Google, konuyla ilgili olarak Google'a ulaştı. Google yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda Hutchinson'ın Stadia, Google ya da YouTube'un düşüncesini yansıtmadığını söylediler. Yani Hutchinson, herhangi bir şeyden haberdar olduğundan değil de sadece düşüncesini dile getirmek için böyle bir açıklama yapmıştı.

Typhoon Studios

Sektörün önemli isimlerinden bir tanesi olan Ryan Wyatt ise yaptığı açıklamalarda, konuyu farklı bir tarafından ele aldı. Wyatt; geliştiriciler, yayıncılar ve oyuncular arasında herkese fayda sağlayan mutualist bir ilişki olduğunu söyledi. Bu grupların birlikte çalışmaları durumunda ekosistemin de yükseldiğini söyleyen Wyatt, bunun böyle sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Hutchinson'ın neden böyle bir açıklama yaptığı bilinmez ancak video oyun sektörü ile müzik sektörü bir gibi düşünmek pek de mümkün değil. Çünkü her iki sektörün kimyası çok farklı ve Hutchinson'ın düşünce yapısı, yayıncılık sektörünü bitirir. Bu sektörün bitmesi demekse piyasaya sürülen oyunların tanıtımı için çok ciddi harcamalar yapılması gerektiği anlamına geliyor. Örneğin Among Us ya da Fall Guy. Hutchinson'ın bu iki oyunun nasıl bu kadar popüler olduğunu düşünmesi gerekiyor.

Kaynak : https://kotaku.com/google-backs-slowly-away-from-stadia-guys-very-bad-twee-1845457309

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli