Sıradaki içerik:

ABD'de Kış Sıcaklıkları 50 Yılda 4,8 Derece Arttı

e
sv

VW ve Tesla Bütçe Dostu Elektrikli Otomobiller Geliştiriyor

29 Kasım 2020 23:17
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geleceğin otomotiv sektörü, elektrikli araçların etrafında şekilleniyor. Bu alanda Elon Musk'ın CEO'luğu üstlendiği ABD'li şirket Tesla başı çekerken Volkswagen gibi öbür sektör devi firmalar da kendi elektrikli otomobilleri üzerinde çalışıyor. Ancak bu araçların ortak bir noktası var: Yüksek eder etiketleri.

Son dönemlerde ortaya çıkan yeni bir rapora göre hem Tesla hem de Volkswagen daha müsait fiyatlı elektrikli otomobiller üzerinde çalışıyor. 25 ila 30 bin dolar arasında eder etiketine sahip olması beklenen bu otomobillerin, dünya çapında elektrikli araçlara geçişi daha müsait hale getirmesi bekleniyor.

Batarya teknolojisindeki gelişmeler, müsait fiyatlı elektrikli otomobillere imkân sağlıyor:

Tesla

Yüksek fiyatlar, vasıta satın alanların elektrikli araçlara kıyasla tercihini geleneksel fosil yakıtlı bir araçtan yana kullanmasındaki en aka etken olarak biliniyor. Öte yandan elektrikli araçların en pahalı parçalarından biri olan bataryalardaki gelişmeler, bu araçların fiyatının düşmesinde aka rol oynuyor. Son yıllarda artan sürüş menzilleri de daha fazla tüketicinin elektrikli otomobille ilgilenmesine yardımcı oluyor.

Eylül ayında Tesla, 25 bin dolardan başlayan eder etiketlerine sahip olan ve yeni bir pil teknolojisi kullanan daha ufak ancak uzun menzilli bir elektrikli otomobil planladığını duyurdu. Şirketin CEO'su Elon Musk ayrıca aracın tamamen otonom olacağını ve önümüzdeki üç yıl içerisinde yollardaki yerini alacağını söyledi.

Musk, daha önce Tesla'nın aka ihtimalle hiçbir zaman 35 bin doların altında bir araba üretmeyeceğini söylemişti. Tesla'nın kendi bataryalarını geliştirmesi, maliyetlerin düşmesine ve şirketin daha müsait fiyatlı otomobiller üretmesine ruhsat verecek gibi görünüyor.

Volkswagen

Öte yandan Alman otomotiv devi Volkswagen, Polo büyüklüğünde bir elektrikli otomobili hedefliyor. Şirket aracın tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceğine dair bilgi paylaşmadı ancak raporlar, 2024 ile 2025 yıllarını işaret ediyor. Fiyatlandırmanın ise 20 bin eurodan başlaması bekleniyor.

Kaynak : https://www.slashgear.com/both-volkswagen-and-tesla-are-preparing-cheaper-evs-29649126/

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli